Zima to dobry test, jeśli nasze projekty domów były wybudowane niedawno. Zobaczymy, czy zostały zrealizowane prawidłowo. Nowoczesne projekty domów mają przygotowane bardzo dobre rozwiązania w zakresie właściwej izolacji stolarki i ścian, problem mógłby polegać ewentualnie z wykonawstwem tego, co zawierał projekt domu.
Przygotuj dom jednorodzinny do zimy
Jeżeli nasze domy jednorodzinne są nieco starsze, krok po kroku sprawdźmy czy są przygotowane do zimy.
Kotły c.o.
Polecamy prostą metodę zapisywania przy jakiej temperaturze na zewnątrz i temperaturze wody w kotle, jaka występuje temepratura w mieszkaniu. Tak sporządzone zapiski dadzą nam najlepsze rekomendacje odnośnie ustawienia pieca.
Kotły grzewcze powinny być ustawione tak by temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych wynosiła 20-22 stopnie. Zbyt intensywne ogrzewanie na poziomie 25-28 stopni spowoduje gorsze samopoczucie oraz mogą ucierpić na tym nasze gardła. Dodatkowo tak nagrzane pomieszczenia wymagają częstego wietrzenia, przez co tracimy zgromadzone ciepło.
Jeśli możemy zainwestować większe pieniądze polecamy ocieplenie ścian zewnętrznych lub montaż kominka z wkładem grzewczym.
Ekrany zagrzejnikowe.
Ekrany mają za zadanie chronić przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany przy grzejniku oraz blokują ucieczkę ciepła na zewnątrz. Rekomendujemy to rozwiązanie zwłaszcza, gdy grzejnik jest ulokowany we wnęce. Dodatkowo polecamy przyklejenie 2-5 cm styropianu, jeśli między ściana a grzejnikiem znajduje się luz. A potem założyć wcześniej wspomniany ekran z folią.
Docieplenie strychu.
Ze względu na to, że ciepłe powietrze idzie w górę, najwięcej tracimy go przez dach. Warto zainwestować w położenie warstwy izolacji cieplnej, jaką w nowych projektach przewiduje adaptacja poddasza. Posłuży nam do tego: wełna szklana lub wełna mineralna, czy też styropian. Optymalna grubość izolacji dachu wynosi 15-20 cm. Tylko taka warstwa gwarantuje zwrot już po pary latach.
Przed wykonaniem izolacji układamy na posadzce warstwę folii paroizolacyjnej. Może to być nawet folia ogrodnicza. Płyty styropianowe układamy warstwami mijankowo. Jeśli kładziemy wełnę, należy to wykonywać w jednakowej grubości oraz zadbać o dokładne przyleganie jej do bocznych powierzchni płyt. Tylko wtedy izolacja strychu będzie skuteczna.
Docieplenie sufitu w piwnicy.
Tu przyklejane płyty styropianowe powinny być o grubości od 2 do 6 cm. Płyty styropianowe nie wymagają malowania ani tynku. Jeśli chcemy możemy otynkować je tynkiem cienkowarstwowym, ale generuje to większe koszta budowy.
Sprawdzenie szczelności okien i drzwi.
Okna i drzwi muszą być szczelne. Szczelność okien i drzwi możemy wzmocnić przyklejając uszczelki z gąbki bądź gumy. Warto wykorzystać jesienną, jeszcze w miarę ciepłą pogodę do wykonania tego zadania.
Nowe domy jednorodzinne
Jeżeli w planach jest budowa domu pamiętajmy, by nie oszczędzać na warstwach izolacji. Domy energooszczędne generują dużo mniejsze straty energii cieplnej, a co za tym idzie, koszty ogrzewania mile nas zaskoczą. Ponadto mieszkanie w ciepłym i szczelnym domu jest zdrowe i bezpieczne.
Pamiętajmy jednak, że szczelność ścian, stolarki i dachu powoduje, że trudniejszy jest przepływ powietrza. Dlatego projekty domów energooszczędnych zawsze wyposażone są w skuteczną wentylację. Może to być wentylacja grawitacyjna lub wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, który dodatkowo ogrzewa przychodzące z zewnątrz ciepło, jeszcze bardziej oszczędzając kosztowną energię cieplną.
Oprócz systemu wentylacji, dom jednorodzinny warto wyposażyć również w dodatkowe elementy sprzyjające ruchowi powietrza. Będą to na przykład nawiewniki w oknach. Dzięki nim przepływ powietrza będzie możliwy bez konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń, w czasie którego oczywiście tracimy nagrzane powietrze.