Jakie grzejniki wybrać do domu?

0
234
Rate this post

Kiedy kupujemy nowe projekty domów otrzymujemy dokumentację architektoniczną, która składa się z rysunków, opisów, a trzecią część stanowi projekt instalacji. Architekci sugerują to, jakie ogrzewanie domu warto wybrać, jaki osprzęt elektryczny będzie potrzebny, rozwiązania w zakresie wody, systemu wentylacyjnego i klimatyzacji.

Jednak ostateczny wybór o tym, jakie instalacje w domu będą prowadzone należy do nas. Zlecić musimy profesjonalny projekt instalacji grzewczej, elektrycznej etc. uprawnionemu instalatorowi. Tu ustalimy już z nim, jakie urządzenia będą wykorzystywane, m.in. jakie grzejniki wybierzemy do domu.

Projekty domów mają zaplanowane standardowe grzejniki. Ale my mamy możliwość doboru urządzeń, których szeroka paleta dostępna jest na rynku. Jak wybrać odpowiednie grzejniki?

Jakie grzejniki wybrać do domu?

Cel numer jeden to zapewnienie odpowiedniego komfortu ciepła, cel numer dwa estetyczny wygląd. By sprostać temu zadaniu, musimy znać moc grzewczą grzejników, biorąc pod uwagę rozmiar pomieszczenia ale i również miejsce montażu. Funkcję estetyczną zapewni nam szeroki wybór modeli na rynku. Reasumując, przed nami wybór grzejnika do domu.

Wybieramy miejsce na montaż grzejnika

Temperatura w pomieszczeniach powinna kształtować się na poziomie 20 stopni C w pokojach dziennych, 24 w łazience oraz ok. 18 stopni w sypialni. Oczywiście podane liczby należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Aby grzejnik optymalnie wykorzystywał swoją moc grzewczą ważne jest zamontowanie go w odpowiednim miejscu.

Podstawowy miejscem na grzejnik są ściany wewnętrzne, najlepiej pod oknami. Idealnie gdy długość grzejnika jest w przybliżeniu taka sama jak szerokość okna. Zimne powietrze przedostające się do wewnątrz zostaje wówczas od razu ogrzane. Dla odpowiedniej pracy grzejnika ważne jest by pozostawić 10 cm przestrzeni między górną krawędzią grzejnika a parapetem oraz dolną krawędzią a podłogą.

Jeśli jednak nie możemy zamontować grzejnika w ten sposób, należy to wykonać możliwie najbliżej okien. Niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie może też mieć zamieszczenie grzejnika zbyt wysoko nad podłogą. Będzie to również miało wpływ na zapotrzebowanie większej mocy grzewczej.

Parapet czy półka nad grzejnikiem posiadają jeszcze jedną dodatkową funkcję ? zapewniają odpowiedni kierunek ogrzanego strumienia powietrza. Trafia on wówczas do środka pomieszczenia.

Wybieramy model grzejnika

Obecnie rynek dysponuje szerokim wachlarzem instalacji grzewczej.Z uwagi na sposób przekazywania ciepła do pomieszczenia grzejniki dzielą sie dalej na grzejniki konwekcyjne i grzejniki promieniujące.

W grupie grzejników konwekcyjnych można wyróżnić grzejniki:

– płytowe stalowe

– płytowo konwektorowe stalowo-aluminiowe lub miedziano-aluminiowe

– członowe, żeliwne, stalowe lub aluminiowe

– rurowe z rur gładkich lub ożebrowanych

– nagrzewnice (grzejniki z wbudowanym wentylatorem)

Grzejniki konwekcyjne wykorzystują naturalny ruch ogrzanego powietrza, co wpływa na ciągłe mieszanie się ciepłego powietrza z zimnym w danym pomieszczeniu. Cechują się złożoną budową oraz ze względu na rodzaj materiałów ? użytych do ich wykonania ? są dużo droższe od wymienionych poniżej. Dużym plusem jest to że są one bardzo dobrze dopracowane i mogą stanowić dekorację domu. Wynika to z tego, że obudowa nie jest czynnikiem grzewczym ? może być wykończona kamieniem, drewnem a nawet plastikiem.

Grzejniki promieniujące dzielą sie z kolei na:

– promienniki podczerwieni tzw. jasne (ceramiczne) i ciemne (rurowe ? są tanie, lecz najmniej sprawne oraz mało estetyczne)

– grzejniki płaszczyznowe (podłogowe, ścienne i sufitowe)

– taśmy promieniujące.

Ten typ grzejników jest dużo bardziej popularny. Grzejnik ogrzewa otoczenie całą swoją powierzchnią. Minusem tego typu ogrzewania jest brak kontroli nad ruchem powietrza. Może to powodować przegrzanie lub nie dogrzanie pewnych miejsc.