Zadaniem stropu, oprócz oddzielenia pomieszczeń kondygnacji, jest również przenoszenie obciążeń pochodzących od ciężaru własnego i użytkowego. Dlatego stropy w domach muszą być odpowiednio zaprojektowane, ich konstrukcja prawidłowo przeliczona a wykonanie solidne i zgodne z tym, co zawiera projekt domu.
Przegrody poziome, które występują między kondygnacjami, to właśnie stropy, które mogą być różnego rodzaju. Jeżeli budujemy murowane domy jednorodzinne, to najczęściej projekt domu przewiduje strop żelbetowy. Projekty domów drewnianych mają zaś najczęściej również i stropy drewniane.
Stropy drewniane składają się z grubych belek, które rozstawia się 100-150 cm. Jeżeli budujemy domy szkieletowe, w których jest szkielet drewniany, belki są cieńsze, ale rozstawia się je częściej co 40-60 cm. Wykonawstwo stropów drewnianych musi uwzględniać ochronę przeciwpożarową. Z punktu widzenia techniki ochrony przeciwpożarowej rozróżniane są dwa rodzaje stropów w budownictwie drewnianym: Są to stropy belkowe lub stropy żebrowe.
– stropy żebrowe ? stropy w systemie budownictwa drewnianego płytowego, z zamkniętym pokryciem górnym i dolnym na żebrach drewnianych, czyli całkowicie przykrytych belkach drewnianych.
– stropy belkowe ? stropy z belek drewnianych, częściowo lub całkowicie odsłoniętych, narażonych na działanie ognia.
Drewniany strop ma niewielki ciężar, dlatego ściany nośne mogą być cieńsze, a fundamenty domu płytsze. Wymagają jednak bardzo starannej izolacji akustycznej, by do wnętrz nie docierały dźwięki z wyższych kondygnacji. Ale nawet z warstwą dociążającą, która tłumi przenoszone drgania i hałasy, konstrukcja stropu drewnianego jest lekka.
Aby najlepiej zabezpieczyć pomieszczenia przed hałasem, należy zastosować tzw. posadzki pływające o możliwie wysokim ciężarze. Wykładziny także zapewniają znaczną poprawę tłumienia odgłosu kroków o wysokich częstotliwościach
Aby budowa domu odbywała się prawidłowo, bardzo ważne są odpowiednie materiały budowlane. Drewno na strop ma wilgotność minimum 18 %, przy czym nie powinna być ona większa niż 23 %, gdyż zagraża to rozwojowi pleśni i grzybów, a strop będzie deformował się. Surowiec musi być ponadto odpowiednio zaimpregnowany.
Na stropy drewniane stosuje się najczęściej drewno sosnowe lub świerkowe, klasy K27.
Budujemy stropy drewniane
Ceny stropów drewnianych są zbliżone do żelbetowych. Dostępność surowca na strop jest łatwa, transport nie jest drogi. Zaletą stropów drewnianych bez wątpienia jest to, że po montażu można je praktycznie od razu użytkować, prowadząc kolejne prace wykończeniowe, bez konieczności przeprowadzania przerw technologicznych.
Montaż stropu drewnianego nie przysparza ekipom budowlanym trudności. Odbywa się prosto i szybko, dodatkową zaletą jest to, że nie wymaga on użycia specjalistycznego sprzętu czy maszyn budowlanych.
Budowa stropu odbywa się ?na sucho?, dlatego kolejnym walorem tego rozwiązania jest to, że strop można budować nawet zimą.
Jeżeli poprawiona jest izolacja akustyczna, we wnętrzach panuje komfort, bowiem stropy drewniane zapewniają właściwą izolację cieplną, a naturalność drewna jako surowca budowlanego sprawia, że wnętrza mają niesamowity mikroklimat wnętrz, odczuwalny szczególnie jeśli budowane są całe domki drewniane.
Najprostszym sposobem wykończenia stropów drewnianych od spodu, jest montaż na suficie płyt gipsowo-kartonowych, które można otynkować, pomalować czy obłożyć okładziną ścienną, dopasowując wykończenie do całkowitego stylu, jaki ma aranżacja wnętrza.
Stropy drewniane charakteryzują się jednak małą odpornością ogniową. Drewno na stropy musi być koniecznie impregnowane i czterostronnie strugane.